Grządki podwyższone – co za patent
Właściwie to nie wiem, skąd nam przyszło do głowy, by w ogrodzie zrobić grządki podwyższone. Jednak teraz, po sezonie, patrząc na to z perspektywy czasu – pomysł był… “w dechę” i to nawet dosłownie. Skrzynie na warzywa są genialnym wynalazkiem i pod bardzo wieloma względami przewyższają tradycyjne rolnictwo czy ogrodnictwo. Wróćmy teraz do wiosny – do czasów powstania skrzyń. Niech nasza radosna twórczość będzie dla Was inspiracją przed przyszłym sezonem. Pamiętajcie proszę o komentarzach – bez nich nie wiemy nawet czy komuś się podobało lub czy kogoś zainspirowaliśmy…
Oczywiście wszystko co aktualne znajdziecie na naszym kanale YouTube TUTAJ – warto zasubskrybować z dzwoneczkiem. I NAJWAŻNIEJSZE – strona z rabatami – to tutaj znajdziecie hasła rabatowe na zakup wielu rzeczy, które na wsi są niezbędne, m.in. nadstawki na palety, z których można budować grządki podwyższone, ale także rabat na szklarnie, sprzęt AGD, ogrodzenia, produkty spożywcze, podłoża do grzybów i wiele, wiele więcej.
Pamiętam tylko, że wpadłem na pomysł, by wszystkie skrzynie na warzywa połączyć mniej więcej w koło. Agata na początku była sceptyczna, jednak pomysł wypalił. Wizualnie wygląda to kapitalnie. Zresztą sami zobaczcie. Najpierw na zdjęciach, potem na filmach, jak to dokładnie robiliśmy. Może dzięki temu i Was zainspirujemy nieco.
Jeśli szukasz bardziej gotowego rozwiązania, przy którym mniej się napracujesz, sprawdź skrzynie TUTAJ.
I NAJWAŻNIEJSZE – strona z rabatami
Jak się podobały zdjęcia? Zwłaszcza to ostatnie? Daj znać w komentarzu.
Bierzemy się do roboty – czas na filmy
Po przygotowaniu pola (TUTAJ), trzeba było wytyczyć trajektorię budowy skrzyń. Wbrew pozorom w naszym wypadku wcale nie było to proste zadanie. Żmudne przygotowania, podczas których gadam jak Smerf, a potem działanie. Dojechały też pierwsze obladry. Wszystko na filmie:
Grządki podwyższone – część 2
Nie ma to jak dobra wpadka w filmie 😉 I to niedługo po rozpoczęciu. Kto nie widział – zobaczy. Okorowywanie to kolejna robota, którą musieliśmy wykonać. Na koniec trochę wiejskich przemyśleń zmęczonych umysłów i Agaty podwójne skarpetki, których lepiej nie wąchać 😉
Grządki podwyższone – część 3
No to robimy pierwszą burtę z obladrów. A przy okazji “Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną”. Część skrzyń postawiona, a nawet wypełniona. Pod koniec filmu, tuż przed burzą udało nam się skończyć ostatnią skrzynię.
Dobra RADA. Nasze skrzynie były celowo zaplanowane na dużą wielkość, również na sporą szerokość prawie 2 metrów. Nam tak pasowało, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Mając tak szerokie skrzynie musisz do nich wchodzić, a nie powinno się tego robić. Dlatego zaleca się skrzynie do 120 cm szerokości, by można było swobodnie z dwóch stron do nich podejść i dostać do środka bez wchodzenia do skrzyni. Niektórzy twierdzą nawet, że do 100 cm byłyby jeszcze wygodniejsze.
Przyjechała ziemia – wielka wpadka z TIR-em
No cóż – wjechać było łatwo, ale co się za to działo potem…
Grządki podwyższone – część 4
Budujemy zielnik po środku, przy ogromnym wsparciu rodziców – DZIĘKUJEMY! Szaleństwa pogodowe, Agata kosi trawę i bawi się w gnoju… No i oczywiście wypełniamy skrzynie warstwowo. Sprawdźcie jak, właśnie na tym filmie:
Grządki podwyższone – część 5
W tym filmie tłumaczę jakie są zalety wypełnienia grządek podniesionych. Chociaż i tak nikt tego nie słucha, gdyż ten odcinek wszyscy oglądają, by zobaczyć Agatę w sukience… i bez… 😉 Na koniec odwiedził nas Zygmunt. Zapraszamy:
I NAJWAŻNIEJSZE – strona z rabatami
To tyle jeśli chodzi o budowę skrzyń pod warzywa i ich wypełnienie. W kolejnej części przypomnimy sobie sadzenie i zobaczymy co z tego wyrosło.
Jak zawsze czekamy na Wasze komentarze poniżej. Dajcie znać jak się podobało, opowiedzcie czy macie jakieś doświadczenia z grządkami podwyższonymi. A może zainspirowaliśmy Was nieco i spróbujecie na wiosnę zrobić swoje skrzynie? Dajcie znać poniżej. Dzięki.
Na wszystkie Wasze komentarze, opinie czy pytania odpowiemy z pewnością i z przyjemnością. Pamiętajcie tylko, by w czasie dodawania komentarza zaznaczyć okienka:
– wtedy dostaniecie powiadomienie, że ja lub inni czytelnicy odpowiedzieli na Wasz komentarz – będziemy mogli kontynuować rozmowę.
Zasubskrybujcie koniecznie kanał YT Wiejskich Inspiracji – to tam teraz pojawiają się najświeższe materiały. | Kanał YT: |
Fanpage FB: |
Instagram: |
ZOBACZ też: Przygotowanie pola pod ogród ekologiczny
Jak być zdrowym?
Jak mieć coś ZA DARMO?
Prezentacja naszego wiejskiego domu
Wielkie sprzątanie
Podziel się z nami swoją historią przeprowadzki na wieś – ZOBACZ JAK
Pozdrawiam serdecznie 😉
Adam
Oglądałam wszystkie te filmiki na FB i jestem zachwycona tym ogrodem. Mam też podwyższone grządki, ale zwykłe prostokąty, bo mam ograniczone miejsce i upycham je gdzie tylko mogę. Oczywiście zero chemii, wszystko naturalnie.
My pewnie na wiosnę również dorzucimy kilka kolejnych i też będą prostokątne. Trzeba tylko przemyśleć rozlokowanie, by nie przeszkadzały uprawom w gruncie.
Uwielbiam oglądać Wasze filmiki. Bardzo dużo się tutaj uczę, choć jestem już bardzo doświadczonym ogrodnikiem. Moja działkę uprawiam zgodnie z Ekologicznym Poradnikiem Księżycowym. Trafiłam tutaj ze względu poszukiwania sposobu na grządki podniesione. Zdjęcie Waszych w zachodzącym słońcu to coś pięknego. Zainspirowaliście mnie i już mam pierwszą dostawę nadstawek paletowych.
Bardzo nam miło, że nawet tak bardzo doświadczeni ogrodnicy znajdą u nas odrobinę inspiracji. Będziemy starać się dostarczać ich coraz więcej.
Podwyższone grządki umiejscowione po kole, mają jedną ważną zaletę. Całość przypomina raczej klomb, niż cmentarz.